Czy Hummus jest zdrowy?

Hummus to popularny kremowy dip lub pasta, który swoje korzenie ma w kuchni Bliskiego Wschodu. Jego głównymi składnikami są ciecierzyca, tahini (pasta z sezamu), oliwa z oliwek, cytryna i przyprawy. Hummus jest ceniony za swój wyjątkowy smak i bogate składniki odżywcze. Jednak czy jest naprawdę zdrowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie w sposób kompleksowy, warto rozważyć różne aspekty związane z hummusem, w tym jego składniki odżywcze, korzyści zdrowotne i potencjalne obawy.

Składniki Hummusu:

Hummus ma dość prosty skład, który obejmuje:

 1. Ciecierzycę: Jest głównym składnikiem hummusu. Ciecierzyca to roślina strączkowa, bogata w białko roślinne, błonnik, witaminy (takie jak witamina B6 i kwas foliowy) oraz minerały (takie jak żelazo, magnez i fosfor).
 2. Tahini: To pasta z sezamu, która dostarcza zdrowe tłuszcze (w tym jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe), białko roślinne, błonnik, witaminy (takie jak witamina E i B6) i minerały (takie jak wapń, magnez i fosfor).
 3. Oliwa z oliwek: Oliwa z oliwek jest źródłem zdrowych tłuszczy jednonienasyconych, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu LDL i zmniejszeniu ryzyka chorób serca. Oliwa z oliwek jest również bogata w przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
 4. Cytryna: Sok z cytryny dodaje hummusowi świeżego smaku i dostarcza witaminy C, która jest ważna dla zdrowia układu odpornościowego.
 5. Przyprawy: Typowe przyprawy stosowane w hummusie to czosnek, sól, cumin i papryka cayenne. Czosnek może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca, a przyprawy dodają smaku bez dodatku kalorii.

Korzyści zdrowotne Hummusu:

Hummus jest bogaty w składniki odżywcze i posiada kilka korzyści zdrowotnych:

 1. Białko roślinne: Ciecierzyca i tahini są źródłami białka roślinnego, co czyni hummus odpowiednim dla wegetarian i wegan. Białko jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek oraz wspomaga uczucie sytości.
 2. Błonnik: Ciecierzyca i tahini dostarczają błonnika, który pomaga w regulacji trawienia, utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi i poprawia zdrowie jelit.
 3. Tłuszcze zdrowe: Oliwa z oliwek i tahini dostarczają zdrowych tłuszczów jednonienasyconych, które mogą pomóc w obniżeniu ryzyka chorób serca.
 4. Przeciwutleniacze: Oliwa z oliwek i cytryna dostarczają przeciwutleniaczy, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
 5. Witaminy i minerały: Hummus dostarcza różnych witamin i minerałów, takich jak witamina B6, kwas foliowy, wapń, magnez i inne, które odgrywają ważną rolę w zdrowym funkcjonowaniu organizmu.
 6. Niski indeks glikemiczny: Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​wolno podnosi poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą lub kontrolujących poziom cukru.
 7. Dieta roślinna: Hummus jest zgodny z dietą roślinną, która jest związana z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym z obniżeniem ryzyka chorób serca i otyłości.

Potencjalne Obawy:

Mimo wielu korzyści zdrowotnych hummusu, istnieją pewne potencjalne obawy, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Kalorie: Hummus jest stosunkowo kaloryczny ze względu na zawartość zdrowych tłuszczy i białka. Dlatego osoby dbające o utrzymanie wagi powinny spożywać go z umiarem.
 2. Sód: Niektóre hummusy kupowane w sklepie mogą zawierać dużą ilość soli. Wysokie spożycie sodu może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, dlatego warto sprawdzić etykietę produktu i wybierać opcje o niższej zawartości soli.
 3. Alergeny: Tahini w hummusie jest produktem z orzechów sezamowych, co może być problematyczne dla osób uczulonych na orzechy.

Podsumowanie:

Hummus jest zdrowym i pożywnym produktem spożywczym, który dostarcza wiele cennych składników odżywczych, w tym białka roślinnego, zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin i minerałów. Może być częścią zdrowej i zrównoważonej diety, szczególnie dla osób na diecie roślinnej. Jednak należy spożywać go z umiarem, zwracając uwagę na kalorie i zawartość soli, a także uwzględniając indywidualne preferencje

żywieniowe i ewentualne alergie. Wspólnie z warzywami surowymi lub pieczonymi, hummus może stanowić smaczny i pożywny dodatek do posiłków.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Suplementy
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Follow by Email
WhatsApp
FbMessenger